GÜNEŞ ENERJİSİ KULLANIM ALANLARI


Güneş Enerjisinin Kullanım Alanları Nelerdir?


Elektrik ve Isı Üretimi:

Yazımızın başlangıcından itibaren bahsettiğimiz üzere elektrik enerjinin üretilmesi noktasında güneş enerjisi çok büyük bir öneeme sahiptir. Ülkesel bazda düşünüldüğünde ihtiyaç duyulan elektiriğin belirli bir oranı güneş enerjisi ile sağlanırken elektriğin olmadığı evlerde, ulaşılamayan bölgelerde basit düzenekler kullanılarak elektrik ve ısı üretimi oldukça kolay ve kullanışlı.

Kışlık Tüketim Ürünlerinin Saklanması:

Güneş enerjisi, ürünlerin uzun vadede saklanması açısından büyük bir önem taşımaktadır. Ülkemizde özellikle yaz aylarında, güneş alan bölgelerde sık kullanılan bir yöntemdir. Yazlık meyve ve sebzelerin kış dönemi kullanılmak üzere kurutulmasına dayanan bir yöntemdir.

Ürün Yetiştiriciliği:

Özellikle tarımın yaygın olarak görüldüğü bölgelerde güneş enerjisi oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Doğanın bizlere sunmuş olduğu imkanlardan biri de tarımsal faaliyetlerde yetiştiricilik olarak tanımlanabilir. Bu noktada güneş enerjisi kullanılarak tarımsal faliyetlerin sürdürülebilirliği sağlanmaktadır.

Cep Telefonları Bataryası:

Gündelik yaşantımızda iletişimin sürekli olarak sağlandığı cep telefonlarımızda yaşadığımız büyük bir sorun şarjın hızlı bir şekilde tükenmesi. Telefonlarımızı bu denli yoğun kullandığımız bir dönemde güneş enerjisinden faydalanarak cep telefon bataryalarının şarj edilmesi artık mümkün.

Trafik Lambaları:

Bugün trafik lambaları, trafik sinyal ışıkları, sokak lambaları, park ışıklandırmaları, park aydınlatmaları ve daha pek çoğu güneş enerji sistemlerinden yararlanır. Genelde akü, güneş paneli ve şarj kontrol ünitesi ile bu sistemi kurmak oldukça basit ve yaygın bir hale gelmiştir.

Uzay ve Uydu:

Güncel haberleri takip ettiğimizde uzay, uzayda yaşam ve çok daha fazlası için büyük bir yatırım, proje geliştirme döneminde olduğumuz söylemek mümkün. Artık yaşam dört duvar arasından çıkıp galaksilere uzanan bir yolculuk, bu yolculukta güneş enerjisi kullanılarak çeşitli sistemler geliştirilmektedir. Bu projeler 1950’li yıllara dayanmakta olup her gün daha yeni bir sistem ile karşımıza çıkmaktadır.

Hesap Makineleri:

Hayatımızda mutlaka bir kez hesap makinesi alıp hevesle onu kullandığımızı söylemek mümkün. Peki hiç aldığınız hesap makinesinin hala çalışmasına şaşkınlık duyduğunuz bir an oldu mu? Hesap makinelerinde güneş enerjisinin kullanılması, çok uzun ve eski yıllara dayanmaktadır. Bu yöntem bir bakımdan sürdürülebilirliğin de en güzel örnekleri arasında yer almaktadır.

Sıcak ve Soğuk Su üretimi:

Geçmişten günümüze bazı evlerin çatısında kullanılan paneller her daim dikkat çekici olmuştur. Peki işin sırrı ne? Daha önce de belirttiğimiz gibi güneş enerjisi paneller aracılığı ile toplanarak çeşitli alanlarda bizlere farklı kullanım olanakları sunmaktadır. Evlerimizde kullanmış olduğumuz sıcak ve soğuk su sistemleri de bunlara bir örnektir. Yanlış duymadınız, güneş ile soğuk su elde etmek mümkün 😊

Güneş Ocakları:

Özellikle kırsal bölgelerde, güneşin açık bir şekilde alınması sonucunda yansıtıcı maddelerin kullanıldığı kaplarda yemek pişirmek de mümkün. Fakat bu yöntem çok bilinmemekle birlikte Hindistan, Çin gibi farklı ülkelerde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tüm bunlarla birlikte güneş enerjisi; tarımsal sulama faaliyetlerinde, temiz su üretiminde, güneş enerjili uçak ve araçlarda, sokak lambalarında, seracılık kapsamında oldukça farklı ve sürdürülebilir bir şekilde kullanılmaktadır. Kısacası güneş enerjisini her alanda görmek kaçınılmazdır.

Doğanın bizlere sunmuş olduğu, bizlerin de gelecek nesillere bırakacak olduğumuz en önemli kaynaklardan biri de güneştir. Üretmek, faydalanmak istenen her konuda güneş enerjisi bir kaynaktır. İşlemesini ve geliştirmesini bilmek ve öğretmek bu noktada en önemli olan şey desek, sanıyorum yanlış olmaz. Sizler de bu konuda var olan düşünceleriniz, projeleriniz ve bizlerle paylaşmak istediğiniz tüm detayları yorumlardan paylaşabilirsiniz. Keyifli haftalar 😊

Güneş Enerjisinin Önemi Nedir?

Güneş enerjisi yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Sınırsız bir kullanım ömrüne sahiptir. Fosil yakıtların kullanılması sonucu ortaya çıkan zararlı atık ve gazların çevreye vermiş olduğu tahribatı düşündüğümüzde ilerleyen süreçlerde insanlık için çıkmaz bir tablo oluşturmaktadır. Fakat yenilenebilir enerji kaynakları temiz bir enerji türüdür. Doğanın kendisinden gelen bu enerji temiz ve sürdürülebilir bir yapıya sahiptir. Tüm bunlarla birlikte kolay, kullanıma açık, uzun vadede bütçe dostu bir enerji kaynağıdır.

Güneş Enerjisi Sanayide Kullanılır mı?

Güneş enerjisi kullanım alanları arasında tarımda, endüstride, günlük kullanım malzemelerinde ve enerji santrallerinde kullanılabileceği gibi günümüzde en çok binalarda tercih edilmektedir. Binalara kurulan paneller aracılığı ile güneş enerjisi elektrik, sıcak ve soğuk su üretimi gibi farklı alanlarda kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra gündelik yaşamda kullanmış olduğumuz hesap makineleri, saatler, cep telefonu bataryaları, ulaşım araçları gibi pek çok farklı alanda kullanımı mevcuttur.

Güneş Enerjisi Kurulumu Maliyeti?

Güneş enerjisi uzun vadede bütçe dostu bir kullanım sağlayan enerji türüdür. Güneş enerjisinin kullanılarak hazırlandığı sistemler genel itibari ile başlangıçta yüksek bir maliyet hacmine sahip olmakla birlikte ileriye dönük bakıldığında tasarruf sağlama noktasında oldukça avantajlıdır.

21 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör