DÜNYA FOSİL YAKITLARA MUHTAÇ DEĞİL!

Güncelleme tarihi: 1 Ara 2021


Dünyanın aydınlatılmasını, ısıtılmasını ve doğanın yaşamını sürdürebilmesini sağlayan güneş, sağladığı ışınlar sayesinde farklı enerjilere dönüştürülebiliyor. Bu çerçevede güneş, ihtiyaç duyulan hemen her türlü enerji ihtiyacının karşılandığı tükenmek bilmeyen enerji kaynaklarından biri olarak ön plana çıkıyor.

Güneşten gelen ışınlar günümüzde güneş enerjisi panelleri tarafından yakalanıp elektrik enerjisine dönüştürülebiliyor. Bu çerçevede bu şekilde ve daha farklı yöntemlerle elektrik enerjisine dönüştürülen güneş enerjisi günlük hayatta birçok ihtiyacın giderilmesinde kullanılıyor.

Elektrik üretiminde değerlendirilen güneş enerjisinin diğer bir kullanım alanı ise ısınma ve sıcak su amaçlı kullanılan termal enerji sistemleridir. Kullanılan bu sistem sayesinde güneşin olduğu her noktada başka hiçbir enerjiye ihtiyaç duyulmadan hem aydınlatma hem ısınma hem de sıcak su ihtiyacı kolaylıkla karşılanabiliyor. Bu çerçevede günümüzde yapılan birçok mesken, iş yeri, otopark, otel vb. yapılar çatılarına güneş panelleri konularak adeta birer enerji üretim merkezine dönüşebiliyorlar. Tasarımları ve sistemleri uzman ekipler tarafından yapılan güneş enerjisi sistemleri gün geçtikçe ülkemizin her alanında yayılmaya devam ediyor.

1 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör